Wybór najskuteczniejszych metod rekultywacji zbiorników wodnych z wykorzystaniem metody AHP.

Streszczenie. Problem z jakością wód w zamkniętych zbiornikach jest znany od lat. Poprawa parametrów jakości wody w jeziorze zwiększa możliwości jego wykorzystania. Obecnie istnieje wiele metod rekultywacji zbiorników wodnych. Wybór odpowiedniej uwarunkowany jest zarówno oddziaływaniem różnorodnych czynników powodujących stopniową degradację jezior, jak i kosztami rekultywacji czy typem zbiornika.  W artykule zaprezentowano praktyczne zastosowanie metody AHP w rozwiązaniu wielokryterialnych problemów rekultywacji zbiorników wodnych. Metoda ta umożliwia uwzględnienie wielu aspektów dotyczących danego problemu i znalezienie poszukiwanego rozwiązania zarówno na podstawie parametrów mierzalnych, jak i ocen ekspertów.

WSTĘP

Zjawisko eutrofizacji na przestrzeni ostatnich kilku dekad, ze skali lokalnej nabrało rangi problemu globalnego. W związku z pogarszającymi się warunkami środowiskowymi, państwa członkowskie Unii Europejskiej uchwaliły w 2000 r. Ramową Dyrektywą Wodną. Dyrektywa zobligowała kraje do osiągnięcia „dobrego stanu” wód powierzchniowych i podziemnych do roku 2015. Z uwagi na możliwości techniczne, czasowe oraz finansowe założony termin przesunięto. Ze względu na niespełnienie stawianych wymogów w określonym czasie przez Polskę, w obrębie województw oraz gmin, położony został duży nacisk na przywrócenie takiego stanu jezior i zbiorników wodnych, który uznawany jest za dobry.

Zachowanie odpowiedniej czystości wód w dobie urbanizacji i przy postępującym ograniczeniu zasobów wodnych wymaga stosowania wysoce zaawansowanych technologii oczyszczania. Wybór metody rekultywacji bywa trudny z uwagi na szereg czynników pośrednich, wpływających na jej skuteczność. Przy podejmowaniu decyzji można wykorzystać metodę uwzględniającą wiele zmiennych np. Analityczny Proces Hierarchiczny (AHP).

Metoda AHP ułatwia wybór najlepszego rozwiązania poprzez podzielenie złożonego problemu na poszczególne elementy, oraz wykorzystanie oceny ekspertów z danej dziedziny. Dane literaturowe potwierdzają skuteczność modelowania za pomocą hierarchicznej analizy problemu, zwłaszcza, gdy istnieje możliwość oszacowania efektów praktycznych [Tułecki i Król 2007]. 

Autorzy: Joanna Chmist, Mateusz Hämmerling

Artykuł opublikowany został w czasopiśmie „Acta Scientiarum Polonorum” seria „Formatio Circumiectus”, 2/2016 vol. 15 

Cały tekst na stronie Acta Scientiarum Polonorum